Tilaajalle

It-miljonääri käyttää bisnesosaamistaan Pihatossa — Nuijamiehestä vaikuttunut Tommi Laitinen ryhtyi mesenoimaan pientä lappeenrantalaista galleriaa

Menestyvä lappeenrantalainen yritysjohtaja Tommi Laitinen arvostaa pientä ja paikallista matkustettuaan maailmalla työn takia kyllästymiseen asti. Pihatto-galleriassa taiteilijalle annetaan nyt poikkeuksellinen myyntitakuu. Galleria lupaa myydä taiteilijan töitä vähintään tilavuokran verran.

Kai Skyttä

Tommi Laitinen on Pihattoa pyörittävän Kulttuuri- ja taidetilayhdistyksen puheenjohtaja. Pihatto on saanut uuden yhdistyksen myötä muun muassa paljon aiempaa näyttävämmät ja toimivammat nettisivut.
Tommi Laitinen on Pihattoa pyörittävän Kulttuuri- ja taidetilayhdistyksen puheenjohtaja. Pihatto on saanut uuden yhdistyksen myötä muun muassa paljon aiempaa näyttävämmät ja toimivammat nettisivut.

Kun menestynyt yritysjohtaja ryhtyy luotsaamaan pientä paikallista taidegalleriaa, saattaa syntyä ainutlaatuisia toimintamalleja. Näin on tapahtunut galleria Pihatossa Lappeenrannassa.
Galleria tarjoaa taiteilijoille myyntitakuun, joka on poikkeuksellinen. Taiteilijalle luvataan, että hänen töitään menee näyttelyn aikana kaupaksi vähintään niin paljon, että myyntitulot rittävät galleriavuokran maksamiseen.
— Toki yhdistys ottaa tässä riskiä, mutta luotamme omaan kykyymme saada paikalle maksavaa asiakaskuntaa. Lisäksi takuumyynti koskee vain kaupallista taidetta. Kaikkea taidetta ei ole tehty sopimaan kotien seinille, Pihattoa pyörittävän Kulttuuri- ja taidetilayhdistyksen puheenjohtaja Tommi Laitinen sanoo.
Taiteilijalle voidaan myös hankkia sponsori näyttelykulujen kattamiseksi.
— Yrityskummi voi tukea näyttelyn järjestämisessä tai voimme yhdessä suunnitella sellaisen mallin, josta hyötyvät taiteilija, galleria ja yhteistyökumppani.