Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran 1800-luvun missio on saavutettu: suomen kieli voi hyvin

Yliopistomiesten perustama seura rahoitti aikoinaan Elias Lönnrotin keruuretkiä, joiden pohjalta syntyi Kalevala. Tänä päivänä SKS järjestää kulttuuriperintöön liittyviä keruita, joihin kuka tahansa voi osallistua.

Kuvaamo E. J. Viitasalo (SKS, kirjallisuusarkisto)

Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran uudistetun kansanrunousarkiston avajaiset 28.2.1950. Läsnä presidentti ja rouva Paasikivi.

Oli helmikuu 1831.

Kommentoi artikkelia

Jos haluat kommentoida nimettömänä, voit tehdä sen seuraavasti:
Kirjoita nimimerkkisi Nimi-kenttään, valitse Kommentoin mieluummin vieraana -kenttä ja lisää sähköpostiosoitteesi sähköpostikenttään. Sähköpostiosoite ei näy kommentoinnin yhteydessä. Voit myös kommentoida rekisteröityneenä luomalla tilin Disqus-palveluun tai kirjautumalla kommentointiin esimerkiksi Facebookin tai Twitterin avulla.

Lue kommentointiohjeet

Luetuimmat