"Nuijamies on aina ollut lähellä sydäntäni" — Kulttuuritila Nuijamiehelle toiminnanjohtaja ja vuokrasopimus Osuuspankin kanssa

Riikka Hjelt-Taponen aloittaa yhdistyksen toiminnanjohtajana elokuussa. Samalla Kulttuuritila Nuijamies saa elokuvateatterin käyttöönsä.

Mika Strandén

Kulttuuritila Nuijamies -yhdistyy ruuvaa ensi töiksi 160 leffatuolia kiinni tyhjään elokuvateatteritilaan. Kuva tammikuulta 2018.
Kulttuuritila Nuijamies -yhdistyy ruuvaa ensi töiksi 160 leffatuolia kiinni tyhjään elokuvateatteritilaan. Kuva tammikuulta 2018.

Kulttuurituottaja Riikka Hjelt-Taponen on valittu Kulttuuritila Nuijamiehen toiminnanjohtajaksi. Viimeksi Eksoten hallinnossa sihteerinä työskennellyt Hjelt-Taponen (s. 1976) aloittaa tehtävässä elokuun alussa.

Lappeenrannassa syntynyt ja kaupungissa nykyisin asuva Hjelt-Taponen vastaa yhdistyksen juoksevista asioista ja yrityspuolen tehtävistä. Kulttuurituottaja-koulutuksen ohella hänellä on kokemusta yritysmyynnistä.

Hjelt-Taponen on ollut Kulttuuritila Nuijamiehen jäsen yhdistyksen perustamisesta lähtien ja pitää sen toimintaa tärkeänä.

— Nuijamies on aina ollut lähellä sydäntäni, ja kaupungista on puuttunut sellainen kulttuuritila.

Kulttuuritila Nuijamies etsi toiminnanjohtajaa keväällä. 12 haki tehtävää, joista yhdistys haastatteli kahdeksaa. Palkatun toiminnanjohtajan ohella yhdistys aikoo ostaa jatkossa myös ulkopuolisia konsultaatiopalveluita.

Toiminnanjohtajan pesti kestää alustavasti tammikuun 2019 loppuun, jonne saakka yhdistyksellä on rahoitusta. Pestin käynnistyessä toiminnanjohtajalla on myös käytössä elokuvateatteri, jonne suunnitella toimintaa.

Mika Strandén

Riikka Hjelt-Taposen (vas.) kokemus, vuorovaikutustaidot ja välittömyys olivat yhdistyksen mukaan toiminnanjohtajavalinnan perusteita. Kuvassa Hjelt-Taponen Raija Oksasen kanssa burleski-pajassa maaliskuussa 2018.
Riikka Hjelt-Taposen (vas.) kokemus, vuorovaikutustaidot ja välittömyys olivat yhdistyksen mukaan toiminnanjohtajavalinnan perusteita. Kuvassa Hjelt-Taponen Raija Oksasen kanssa burleski-pajassa maaliskuussa 2018.

Kulttuuritila Nuijamies ja elokuvateatteri Nuijamiehen kiinteistön omistava Etelä-Karjalan osuuspankki ovat solmineet vuokrasopimukseen Nuijamiehen käytöstä. Vuokrasopimus on voimassa elokuusta vuoden loppuun.

Kulttuuritilan syksyn ohjelma on toistaiseksi auki, mutta yhdistys kaavailee Nuijamieheen muun muassa elokuva- ja teatteriesityksiä, konsertteja ja teemailtoja. Elokuvateatterin aulaan on lisäksi tarkoitus avata kahvila.

Tammikuun varainkeruutapahtumassa yhdistys pyöritti kahvilaa itse, nyt homma on tarkoitus ulkoistaa.

— Yrittäjästä on vasta kaavailuja, ja joku paikallinen se on, hallituksen puheenjohtaja Teemu Myyryläinen sanoo.

Hänen mukaansa tavoitteena on pitää kulttuuritilan avajaiset syyskuussa. Sitä ennen entistä elokuvateatteria kalustetaan ja sisustetaan. Nuijamies on suojelurakennus, ja sen tontin kaavan suunnittelu on vielä kesken.

Kulttuuritila Nuijamies on silti saanut rakennusvalvojan ja vuokranantajan luvalla tehdä muutoksia tilaan. Yhdistys on aiemmin hankkinut käyttöönsä 160 elokuvateatterituolia, jotka se muun muassa asentaa paikalleen.

Juttua päivitetty kello 11.15: lisätty muun muassa kommentteja, tiedot pestin ja vuokrasopimuksen kestosta sekä Hjelt-Taposen kuva.

Kommentoidut