Ylennykset ja huomionosoitukset itsenäisyyspäivänä Etelä-Karjalassa — Katso lista täältä

Soila Puurtinen

Ylennykset ja huomionosoitukset itsenäisyyspäivänä Etelä-Karjalassa — Katso lista täältä

Aluetoimistojen päälliköt ovat ylentäneet seuraavat henkilöt reservissä.

YLIVÄÄPELIKSI

Pulkka Jyri Matti, Lappeenranta

VÄÄPELIKSI

Laitinen Jani Mikko Tapani, Lappeenranta

YLIKERSANTIKSI

Haajanen Markus, Lappeenranta; Paappanen Jani Petteri, Lappeenranta; Sjöblom Erno Einari, Lappeenranta

KERSANTIKSI

Heikkilä Aleksi Eero Mikael, Lappeenranta; Kastinen Markus Santeri, Lappeenranta; Kinnunen Santeri, Lappeenranta; Kortelainen Timo Juhani, Lappeenranta; Lehikoinen Jussi Sampo Oskari, Imatra; Lyytikäinen Osku Sanfrid, Lappeenranta; Pyy Jaako Aleksanteri, Lappeenranta; Seppänen Santeri Juhani, Lappeenranta; Sinkko Janne Robert, Lappeenranta; Turkia Esa Eino Ilmari, Lappeenranta

ALIKERSANTIKSI

Juvakka Lauri Jari Mikael, Lappeenranta; Juvonen Jani Sami Nikolas, Lappeenranta; Montonen Jyrki Allan Lappeenranta; Myllylä Matti Tapani, Lappeenranta

KORPRAALIKSI

Junnonen Janne Juhani, Taipalsaari; Luukkonen Aaro Olavi, Lappeenranta; Nousiainen Miika Matias, Lappeenranta; Pylkkö Teuvo Tapani, Savitaipale; Ruusila Arttu Matias, Lappeenranta; Siitonen Santeri Timo Aleksi, Imatra; Taskinen Aaro Veikko, Imatra

Maasotakoululla mainitut aliupseerit ylennetään reservissä ja heille annetaan vastaava palvelusarvo: Sotilasmestariksi ylivääpeli Janne Taneli Tähtinen

Alla mainitutelle aliupseerille annetaan palvelusarvo: Sotilasmestariksi ylivääpeli Pekka Tapio Soininen

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on ylentänyt itsenäisyyspäivänä seuraavat reservin upseerit ja erikoisupseerit.

YLILUUTNANTIKSI

Kunttu Jarno Juhani, Lappeenranta

LUUTNANTIKSI

Hyvärinen Joonas Veikko Mikael, Lappeenranta; Peltomaa Santtu Antero, Lappeenranta

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö on ylentänyt itsenäisyyspäivänä

EVERSTILUUTNANTIKSI

Majuri Mikko Ilmari Pimiä, Maasotakoulu; majuri Jani Antero Reijonen, Maasotakoulu; majuri Veikko Nikolai Votshenko Maasotakoulu

MAJURIKSI

Kapteeni Janne Teemu Taneli Kolari, Maasotakoulu; kapteeni Raimo Arto Alatörmä, Maasotakoulu

KAPTEENIKSI

Yliluutnantti Mika Matti Haapoja, Maasotakoulu; yliluutnantti Lasse Aaro Santeri Lahikainen, Maasotakoulu; yliluutnantti Marko Ensio Saikko, Maasotakoulu; yliluutnantti Anssi Sami Juhani Simola, Maasotakoulu; yliluutnantti Toni Pekka Tiittinen, Maasotakoulu; yliluutnantti Vesa Kalevi Tirkkonen, Maasotakoulu

YLILUUTNANTIKSI

Luutnantti Christian Anttoni Andersson, Maasotakoulu; luutnantti Tuomas Sakari Hongisto, Maasotakoulu; luutnantti Niko Risto Matias Kuivalainen, Maasotakoulu; luutnantti Aaro Johannes Liakka, Maasotakoulu; luutnantti Jussi Oskari Ollikka Maasotakoulu; luutnantti Ilmari Pekka Tapio Pärnä, Maasotakoulu

INSINÖÖRIYLILUUTNANTIKSI

Insinööriluutnantti Teemu Anton Ihalainen, Maasotakoulu

Alla mainitut puolustushallinnossa palvelevat henkilöt ylennetään reservissä:

YLILUUTNANTIKSI

Luutnantti Juhopekka Aake Olavi Järvinen, Maasotakoulu; luutnantti Tiina Vilhelmiina Laaksonen, Maasotakoulu; luutnantti Tuomas Akseli Paakkanen, Maasotakoulu

Reserviläisliiton huomionosoitukset itsenäisyyspäivänä

Reserviläisliiton esityksestä palkitut


Ansioristit
Granlund Aulis, varapuheenjohtaja, Parikkala; Ikonen Kalevi, puheenjohtaja, Lappeenranta; Kurki Ismo, eversti, Imatra

Kultainen ansiomitali
Kesälahti Veli-Matti, Ruokolahti; Vanhanen Juha, Lappeenranta

Pronssinen ansiomitali
Saaristo Samuli, Lappeenranta; Vänskä Ismo, Lappeenranta

Etelä-Karjalan piirin esityksestä palkitut

Kultainen ansiomitali
Santajärvi Heikki, Lappeenranta; Sillanpää Jukka, Luumäki

Hopeinen ansiomitali
Björkholm Jussi, Lappeenranta; Syrjäoja Martti, Ylämaa; Ylönen Jarmo, Imatra

Pronssinen ansiomitali
Hulkkonen Juha-Pekka, Lappeenranta; Kekäläinen Heikki, Lappeenranta; Nousiainen Satu, Lappeenranta; Pennanen Pasi, Lappeenranta; Sarvilahti Jouni, Luumäki; Sorvali Seppo, Luumäki; Tupakka Petri, Lappeenranta; Vaittiniemi Timo, Imatra

Luetuimmat