Saimaan ammattiopistosta valmistuu 748 opiskelijaa: Katso tästä nimilista ammattiin valmistuvista!

Koronarajoituksista johtuen valmistujaisjuhla siirtyy tänä keväänä verkkoon. Valmistujaislive lähetetään perjantaina kulttuuritila Nuijamiehestä. Esiintymässä on Abreu.

Riitta Ketola

Valmistujaisliveä pääsee seuraamaan Sampon sivuilta tai Youtubesta. Nimensä julkaisuluvan antaneiden valmistuvien nimet näkyvät striimissä Abreun konsertin aikana. Onnittelut kaikille valmistujille!
Valmistujaisliveä pääsee seuraamaan Sampon sivuilta tai Youtubesta. Nimensä julkaisuluvan antaneiden valmistuvien nimet näkyvät striimissä Abreun konsertin aikana. Onnittelut kaikille valmistujille!

Saimaan ammattiopisto Sampo juhlistaa valmistuvia oppilaita tänään perjantaina Abreun striimattavalla livekonsertilla.

Konsertin ohella lähetyksessä kuullaan valmistuvan opiskelijan Jimi Oravan, rehtori Antti Lehmusvaaran ja kansanedustaja Niina Malmin (sd.) puheet.

Saimaan ammattiopistosta valmistuu 1. tammikuuta ja 5. kesäkuuta välisenä aikana yhteensä 748 opiskelijaa.

Ohessa lista Saimaan ammattiopistosta valmistuvista. Luettelossa ovat kaikki nimensä julkaisuluvan antaneet.

Etelä-Saimaa näyttää valmistujaiset ja Abreun konsertin suorana verkkosivuillaan. Tapahtuma alkaa perjantaina kello 19.

Lappeenrannassa valmistuvat

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja:

Huopio Antti, Lappeenranta, Hytti Eemeli, Lappeenranta, Iias Daniel, Lappeenranta, Karppinen Pinja, Lappeenranta, Kautonen Jaro, Lappeenranta, Kontinen Juho, Lappeenranta, Lavikka Viljami, Savitaipale, Long Olli, Luumäki, Matalalampi Veeti, Lappeenranta, Pesu Milla, Lappeenranta, Rasmus Jere, Lappeenranta, Räty Oskari, Lappeenranta, Törmälä Topi, Lappeenranta

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori:

Jääskeläinen Sirpa, Lappeenranta, Karppi Marikki, Lappeenranta, Kohonen Katri, Lappeenranta, Kolehmainen Senja, Lemi, Kronqvist Tinja, Lappeenranta, Lumme Emmi, Lappeenranta, Nurkka Maarit, Luumäki, Pauniaho Venla, Taipalsaari, Reponen Emma, Lappeenranta, Taina Emma, Luumäki, Voutilainen Veera, Lappeenranta, Ylitalo Nea, Lappeenranta

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja:

Harmanen Nelli, Kitee, Hellström Salla, Savitaipale, Hietamies Saana, Taipalsaari, Hilpinen Henna, Lappeenranta, Hämäläinen Kristiina, Lappeenranta

Kosunen Heidi, Lappeenranta, Leskinen Kiia, Lappeenranta, Lindqvist Anna, Lappeenranta, Matilainen Jutta, Lappeenranta, Muhin Irina, Lappeenranta, Pakarinen Minja, Lappeenranta, Pöyhönen Veera, Lappeenranta, Suikkanen Sonja, Lappeenranta, Taipale Laura, Luumäki, Virolainen Jenna, Imatra

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki:

Alamehtä Lassi, Lappeenranta, Hagman Eetu, Lappeenranta, Henelius Elmeri, Lappeenranta, Hirvonen Jan, Lappeenranta, Jauho Nelli, Lappeenranta, Kaijanen Tino, Lappeenranta, Kiili Joona, Lappeenranta, Kiljunen Ville, Lappeenranta, Kilpiä Taru, Lappeenranta, Lipiäinen Eveliina, Lappeenranta, Valli Marina, Lappeenranta

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija:

Helenius Jenina, Lappeenranta, kaksoistutkinto, Liukkonen Julia, Lappeenranta, Tolvanen Tuukka, Lappeenranta, Äikää Leevi, Lappeenranta

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto, kiinteistönhoitaja:

Pohjola Tuukka, Lappeenranta, Ryyppö Jami, Lappeenranta, Rännänen Nico, Lappeenranta, Sokura Emmi, Lappeenranta, Tikka Teemu, Lappeenranta

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, asentaja:

Kungas Jasu, Lappeenranta, Käkelä Julius, Lappeenranta, Miikki Emil, Imatra, Muinonen Jaakko, Lappeenranta, Neuvonen Teemu, Lappeenranta, Räsänen Miko, Lappeenranta, Torvi Jere, Lemi, Tuuri Konsta, Lappeenranta

Marleena Liikkanen

Arkistokuvassa Sammon opiskelijat Samu Tavi ja Iiro Kyllönen työskentelemässä ammattiopiston metallipajassa.
Arkistokuvassa Sammon opiskelijat Samu Tavi ja Iiro Kyllönen työskentelemässä ammattiopiston metallipajassa.

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, levyseppähitsaaja:

Tapio Janne, Lappeenranta, Tavi Samu, Lappeenranta

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, artesaani:

Raatikainen Minja, Imatra

Käsityöntekijän ammattitutkinto:

Hallamaa Kirsti, Lappeenranta, Kavala Kirsi, Lappeenranta, Lukkarinen Ilona, Lappeenranta, Mangström Hanna, Imatra, Nousiainen Henna, Lappeenranta, Pylkkö Seija, Lappeenranta, Pöyhiä Sonja, Imatra, Rasimus Paula, Lappeenranta, Vitikainen Anna, Lappeenranta

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi:

Aaltonen Samu, Lappeenranta, Aarrevuo Juuso, Lappeenranta, Heltimoinen Elias, Lappeenranta, Hirvonen Elias, Lappeenranta, Jämsén Eelis, Lappeenranta, Keskisaari Hellä, Lappeenranta, Kiero Ville, Lappeenranta, Kiljunen Emmi, Lappeenranta, Kippola Saara, Lappeenranta, Kivimäki Ukko, Lappeenranta, Kolehmainen Alisa, Lemi, kaksoistutkinto, Leivo Henrik, Lappeenranta, Lyijynen Juho, Lappeenranta, Mattila Kalle, Lappeenranta, Miettinen Mira, Lappeenranta, kaksoistutkinto Paloniemi Niko, Lappeenranta, Peräkylä Laura, Lappeenranta, kaksoistutkinto Rajaviita Laura, Lappeenranta, Rantala Leevi, Lappeenranta, Rautio Niko, Lappeenranta, Ristola Akke, Lappeenranta, Salmi Jaana, Luumäki, Sinkko Olga, Lappeenranta, Torniainen Aaro, Lappeenranta, Tujula Jermu, Lappeenranta, Vainikka Johanna, Lappeenranta, Öhman Roosa, Lappeenranta,

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi:

Ahonen Oona, Lappeenranta, Hernesaho Joonas, Lappeenranta, Hyväri Sanna, Taipalsaari, Häyrynen Emmi, Lappeenranta, Jurvanen Julia, Imatra, Juvonen Janita, Lappeenranta, Kojo Svetlana, Lappeenranta, Laakkonen Raija, Lappeenranta, Liashenko Lena, Lappeenranta, Mikkola Mira, Lappeenranta, Mironyuk Alina, Imatra, Reinikainen Iiris, Lappeenranta, Ripatti Satu, Lappeenranta, Salmi Katja, Lappeenranta, Toivonen Pinja, Lappeenranta, Tuomola Iina, Lappeenranta, Turku Sari, Lappeenranta,

Majoitus- ja ravitsemisalan esimiestyön erikoisammattitutkinto:

Helkala Marianne, Lappeenranta

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari:

Asikainen Krista,, Lappeenranta, Jäntti Noora, Lappeenranta, Karjalainen Ada, Lappeenranta, Pitkänen Samu, Lappeenranta

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja:

Coppola Giovanni, Lappeenranta, Kiuru Tatu, Luumäki, Kiuru Timo, Lappeenranta, Lindström Joanna, Lappeenranta, Mäkelä Juha, Hamina, Sipiläinen Tommi, Lappeenranta, Suvanto Ronja, Lappeenranta, Vainikka Niki, Lappeenranta,

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, kiinteistönhoitaja (AT):

Heikkilä Mikko, Lappeenranta

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, toimitilahuoltaja (AT):

Kautonen Mervi, Lappeenranta

Mika Strandén

Arkistokuvassa Sammon rakennusalan opiskelija Aatu Kiuru rakentamassa omakotitaloa lehtori Jukka Nykäsen valvonnassa.
Arkistokuvassa Sammon rakennusalan opiskelija Aatu Kiuru rakentamassa omakotitaloa lehtori Jukka Nykäsen valvonnassa.

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja:

Ahonen Niklas, Lappeenranta, Gradusov Aleks, Lappeenranta, Honkanen Tony, Imatra, Huomo Oskari, Lappeenranta, Kiuru Aatu, Lappeenranta, Liukkonen Roope, Lappeenranta, Mäkinen Kasperi, Lappeenranta, Pekkanen Jasu, Lappeenranta, Ruosteinen Justus, Lappeenranta, Silván Joonas, Taipalsaari, Sivonen Juho, Lappeenranta, Skippari Joona, Lappeenranta,

Ruokapalvelujen ammattitutkinto, suurtalouskokki:

Härkönen Jonna, Lappeenranta

Sisustusalan ammattitutkinto:

Matilainen Paula, Lappeenranta, Pekonen Ninni, Imatra, Pesonen Riina-Elina, Taipalsaari, Pietarinen Tarja, Lappeenranta, Vakkila Heidi, Lappeenranta,

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja:

Ahonen Meri, Taipalsaari, Alatalo Elsa, Lappeenranta, Haapalainen Evgenija, Lappeenranta, Heikkilä Henna, Nurmijärvi, Hietala Emmi, Luumäki, kaksoistutkintoJuopperi Paavo, Savitaipale, Karhu Anni, Lemi, Kauppinen Suvi, Lappeenranta, Kauranen Inka, Lappeenranta, Kauvo Iida, Lappeenranta, Kiero Oona, Lohja, kaksoistutkintoKiuru Reeta, Lemi, Kivioja Emilia, Ruokolahti, Koivuniemi Teemu, Lappenranta, Kontinen Päivi, Lappeenranta, Kontunen Joona, Savitaipale, Kärnä Essi, Savitaipale, Lapatto Hanna, Lappeenranta, Laukkanen Nea, Imatra, Laurikainen Aino, Lemi, Loikala Ella, Lappeenranta, Lähtevänoja Kirsi, Luumäki, Maijanen Jarno, Lappeenranta, Megas Anniina, Lappeenranta, Melenteva Zhanna, Lappeenranta, Nenonen Veera, Lappeenranta, Niittynen Milla, Puumala, Nikkilä Sari, Lappeenranta, Nivala Laura, Lappeenranta, Papunen Viivi, Lappeenranta, Pulkkinen Minttu, Lappeenranta, Pursiainen Päivi, Lappeenranta, Pyrhönen Jaakko, Lappeenranta, kaksoistutkinto Pöllänen Lari, Lappeenranta, Pönni Katariina, Lappeenranta, Reponen Henna, Lappeenranta, Riaz Ali, Lappeenranta, Saalasti Aapo, Lappeenranta, Saikko Pinja, Lappeenranta, Saira Viljami, Lappeenranta, Sirén Iina, Taipalsaari, Sorsa Nita, Lappeenranta, Suomalainen Mira, Lappeenranta, Suutari Maiju, Savitaipale, Väisänen Lotta, Lappeenranta, Åman Päivi, Lappeenranta,

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja:

Hostikka Kimmo, Lappeenranta, Kari Saku, Lappeenranta, Kautonen Mika, Lappeenranta, Keskitalo Juho, Lappeenranta, Koistinen Kimmo, Lappeenranta, Mikola Janne, Lappeenranta, Suopanki Eemeli, Lappeenranta, Valkeapää Pekka, Lappeenranta

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja:

Hakalin Joonatan, Lappeenranta, Heikkinen Totti, Lappeenranta, Häkkinen Sami, Lappeenranta, Ilves Milla, Lappeenranta, Kaartinen Kimi, Lappeenranta, Kiero Joonas, Lappeenranta, Kontinen Miika, Puumala, Kälviäinen Mirjami, Lappeenranta, Käyhty Tommi, Lappeenranta, Markkanen Jasse, Lappeenranta, Martikka Leevi, Lappeenranta, Montonen Henri, Lappeenranta, Naukkarinen Sami, Lappeenranta, Penttilä Roosa, Lappeenranta, Pesu Oskar, Luumäki, Ruhanen Miro, Lappeenranta, Suoraniemi Aatu, Lappeenranta, Tarvainen Valtteri, Lappeenranta, Tuomikoski Niko, Lappeenranta, Wu Wenfeng, Lappeenranta

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja:

Kiljunen Nicholas, Lappeenranta, Kyllönen Eemeli, Imatra, Laamanen Elmeri, Lemi, Niinimäki Sampo, Lappeenranta, Nikulainen Ilari, Rautjärvi, Oikkonen Arttu, Lappeenranta, Saareks Kasimir, Lappeenranta, Tiainen Lasse, Lappeenranta, Turkia Aku, Lappeenranta, Ylhäinen Patrik, Lappeenranta

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, datanomi:

Muukkonen Olli, Lappeenranta, Nokelainen Lari, Lappeenranta, Hietanen Juuso, Lappeenranta, Hulkko Lauri, Lappeenranta, Hänninen Minna, Taipalsaari, Kaipia Kim, Lappeenranta, Karhu Lauri, Imatra, Karppanen Aake, Lappeenranta, Kosonen Lauri, Lappeenranta, Nikku Onni, Lappeenranta, Parkkari Rasmus, Lappeenranta, Peltonen Jaakko, Imatra, Piispa Niklas, Lappeenranta, Porkka Eppu, Lappeenranta, Rautiainen Rasmus, Lappeenranta, Rimpilä Ville, Lappeenranta, Timperi Juho, Lappeenranta, Villanen Oskari, Lappeenranta,

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja:

Heikkinen Veikko, Taipalsaari, Inkilä Joni, Luumäki, Keijonen Lassi, Lappeenranta, Kivistö Teemu, Lappeenranta, Koskinen Mikko, Lemi, Laine Miika, Lappeenranta, Luumi Antti, Lappeenranta, kaksoistutkinto Lyytikäinen Veeti, Lappeenranta, kaksoistutkinto Markkanen Kristian, Lappeenranta, Nyrkkö Nicke, Lappeenranta, Olkkonen Sami, Lemi, Suortti Ronja, Lappeenranta, Tuuva Tero, Lemi, Zharkikh Ivan, Lappeenranta,

Tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto:

Luostarinen Jaana, Lappeenranta, Tiainen Sirja, Lappeenranta

Kai Skyttä

Samposta valmistuu kaikkiaan 748 opiskelijaa. Julkaisemme kaikkien luvan antaneiden nimet.
Samposta valmistuu kaikkiaan 748 opiskelijaa. Julkaisemme kaikkien luvan antaneiden nimet.

Imatralla valmistuvat

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja:

Ahonpää Mira, Ruokolahti, Airaksinen Eetu, Imatra, Hokkanen Kiia, Imatra, Juutilainen Miro, Lappeenranta, Kitunen Aaro, Lappeenranta, Kärki Viivi, Imatra, Naukkarinen Eemil, Imatra, Sikiö Petteri, Imatra, Sipponen Elmeri, Imatra.

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki:

Hartikainen Juuso, Imatra, Hartikainen Tiia-Maija, Imatra, Kamunen Emilia, Imatra, Holma Saana, Imatra, Huhtonen Sami, Imatra, Komendantov Janita, Imatra, , Kurri Inka, Imatra, Laukniemi Ella, Imatra, Rautalahti Johanna, Imatra, Vanhanen Vilma, Imatra.

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto:

Pötry Tanja, Lappeenranta.

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja:

Jylhä Marko, Imatra, Koivuniemi Kalle, Imatra, Ulvinen Jiri, Imatra.

Kuljetusalan ammattitutkinto, linja-autonkuljettaja

Könssi Mika, Imatra, Mustonen Timo, Imatra, Suikkanen Tero, Lappeenranta, Åkerlund Leif, Lappeenranta.

Laboratorioalan perustutkinto, laborantti:

Ahvo Roosa, Lappeenranta, Hatakka Sanna, Imatra, Hiltunen Netta, Lappeenranta, Kiiveri Nea, Imatra, Korhonen Saana, Imatra, Lempinen Laura, Lappeenranta, Löppönen Heini, Parikkala, Peltonen Emilia, Imatra, Salo Kaisa, Imatra, Sorvari Sanni, Ruokolahti, Toikka Tiina, Ruokolahti, Vessonen Jari, Imatra.

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi:

Alajärvi Iiris, Imatra, Hupli Riina, Imatra, Kainulainen Essi, Imatra, Lifländer Aada, Lappeenranta, Marttila Emma, Imatra,

Partanen Iiris, Imatra, Piironen Salla, Imatra, Piskonen Janita, Imatra, Sikiö Tommi, Imatra, Toivanen Essi, Imatra, Tyyskä Charlotta, Imatra, Tyystjärvi Akseli, Lappeenranta, Ukkola Krista, Ruokolahti, Veijalainen Miro, Lappeenranta, Venäläinen Anni, Imatra, Viuhko Laura, Imatra, Äijälä Julia, Imatra.

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi:

Muhonen Janita, Imatra.

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja:

Kuusitie Kai, Imatra, Zubkov Gleb, Imatra.

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja:

Kiljunen Niko, Ruokolahti, Leppälä Luukas, Imatra, Monto Konsta, Imatra, Munne Lauri, Ruokolahti, Ollanketo Miika, Imatra, Parkkinen Salla, Ruokolahti, Peräharvio Samu, Lappeenranta, Reinikainen Tino, Imatra, Repo Olli, Lappeenranta, Ruokolainen Jenni, Ruokolahti, Varis Atte, Imatra.

Lähiesimiestyön ammattitutkinto:

Immonen Hanna, Parikkala.

Prosessiteollisuuden ammattitutkinto:

Siitonen Hannu, Lappeenranta, Tiilikainen Jerri, Ruokolahti, Väyrynen Petri, Taipalsaari.

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja:

Europaeus Kirsi, Parikkala, Hinkkanen Matti-Petteri, Imatra, Husu Eeka,

Imatra, Ikävalko Vilma, Imatra, Juopperi Anne, Imatra, Kallastu Ave,

Imatra, Kallonen Tommi, Imatra, Kokkonen Jonathan, Imatra, Kuikka Jere, Imatra, Lankinen Emma, Imatra, Leinonen Mikko, Imatra, Leinonen Salla, Imatra, Piili Veeti, Imatra, Piiparinen Oskari, Imatra, Pirhonen Topias, Lappeenranta, Puustinen Jani, Lappeenranta, Rasimus Juho, Imatra, Roininen Sami, Imatra, Tuononen Vilma, Lappeenranta, Weckman Carola,

Imatra, Viinanen Lari, Imatra, Virtanen Eero, Ruokolahti, Väisänen Jere, Imatra.

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto, laitoshuoltaja:

Maksimainen Sini, Ruokolahti.

Puuteollisuuden perustutkinto, puuseppä:

Hjerppe Jyri, Lappeenranta, Mantila Tanja, Imatra, Tahvanainen Juho, Lappeenranta, kaksoistutkinto.

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja:

Ruuskanen Jenna, Imatra.

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki:

Keränen Jaana, Lappeenranta.

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija:

Sorsa Vilma, Lappeenranta, Tossavainen Henna, Lappeenranta.

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja:

Hallikainen Satu, Imatra, Imatra, Hänninen Sarianna, Ruokolahti, Kippo Maija, Lappeenranta, Kivistö Anne, Lappeenranta, Korhonen Oona, Imatra, Kupiainen Krista, Imatra, Lavikainen Oona, Lappeenranta, Paavilainen Miina, Lappeenranta, Pekonen Sini, Imatra, Pelkonen Sira, Lappeenranta, Penna Emma, Imatra, Puuppo Iiris, Lappeenranta, Rouhiainen Jenna, Lappeenranta, Tenha Annika, Imatra, Väänänen Tiia, Imatra.

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja:

Litmanen Ville, Imatra, Rantala Eetu, Imatra.

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja:

Asikainen Juho, Rautjärvi, Fjällström Eetu, Ruokolahti, Friari Saku, Ruokolahti, kaksoistutkinto, Huuhtanen Paavo, Imatra, Ilonen Jere, Rautjärvi, Karunaratne Kevin, Imatra, kaksoistutkinto, Kemppainen Marlo, Imatra, Lapakko Jirko-Jesper, Imatra, Lempiäinen Olli, Rautjärvi, Matikainen Lasse, Imatra, Nevalainen Iivari, Ruokolahti, kaksoistutkinto, Nurhonen Eetu, Imatra, Pellinen Aapo, Imatra, Peuranen Veeti, Imatra, kaksoistutkinto, Raijas Elisa, Imatra, kaksoistutkinto, Rapanen Matti, Imatra, Tanskanen Rasmus, Imatra, Terävä Eetu, Rautjärvi, kaksoistutkinto, Toivanen Jere, Imatra.

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja:

Mutanen Henri, Rautjärvi.

Ruokolahdella valmistuvat:

Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja:

Alitalo Mika, Lappeenranta, Joronen Matti, Lappeenranta, Jäppinen Jesse, Rautjärvi, Pylväläinen Nuutti, Luumäki, Sorvali Sami, Lappeenranta, Veikkanen Antti, Luumäki.

Metsäkoneenkuljettajan ammattitutkinto, metsäkoneenkuljettaja

Joronen Jukka, Parikkala.