Lauritsalassa käytiin tunteikas keskustelu alueen moporallista, ahdistelusta, palavista kaljalaatikoista ja ikkunoihin lentävistä kananmunista — Ratkaisuksi tarjottiin muun muassa valvontakameroita ja kyläiltoja

Noin 80 ihmistä kouluikäisistä eläkeläisiin saapui tiistaina puimaan Lauritsalassa tapahtuvaa häiriökäyttäytymistä.

Minna Mänttäri

Lauritsa-talon keskustelutilaisuudessa oli enimmillään noin 80 ihmistä.
Lauritsa-talon keskustelutilaisuudessa oli enimmillään noin 80 ihmistä.

Lappeenrannan Lauritsalassa koolle kutsuttu keskustelutilaisuus kiinnosti alueen asukkaita. Noin 80 ihmistä kouluikäisistä eläkeläisiin saapui tiistaina Lauritsala-talolle puimaan alueella tapahtuvaa häiriökäyttäytymistä.

Lappeenrannan kaupunki järjesti tapahtuman, koska häiritsevästä käytöksestä on tullut kesällä Luukkaantorilla lähes jokapäiväistä. Tapaamisessa puhetta johtivat Lappeenrannan kaupungin asukasyhteyshenkilö Pia Pulliainen sekä Anne-Maija Laukas, joka on Lauritsalan alueraadin puheenjohtaja ja Lauritsala-seuran puheenjohtaja. Paikalla oli myös muun muassa poliisin ja Lappeenrannan nuorisotoimen edustajia.

Tilaisuudessa kuultiin paljon tarinoita nuorten ja myös humalaisten aikuisten röyhkeästä käytöksestä. Ihmiset kertoivat muun muassa puistonpenkkien tuhoamisesta ja kananmunien heittelystä kerrostalojen ikkunoihin. Pia Pulliainen kertoi, että kaupunki kunnosti Luukkaantorin altaan 50 000 eurolla, mutta vuoden sisällä allas oli taas rikottu.

— Altaaseen on muun muassa heitelty palavia kaljalaatikoita.

Lappeenrannan kaupungin turvallisuuspäällikölle viedään toive uusista valvontakameroista.

Sirpa Tirri-Tolosen kokemuksista kertoi hänen henkilökohtainen avustajansa Katja Karppanen. Karppasen mukaan terveyskeskuksen takana ja puistossa on usein ollut nuoria polttamassa tavaroita, kuten sanomalehtiä, koulukirjoja ja linnunpönttöjä. Hän mainitsi illan, jolloin lasten kolmipyörää polttaneet pojat tulivat Tirri-Tolosen kotiovelle. He rynkyttivät ovea, kaatoivat pihakalusteita ja särkivät pihakoristeita.

Nuorten naisten ahdistelua

Turvattomuuden tunne vaivaa Lauritsalassa monia vanhoja ihmisiä, mutta tilaisuudessa kuultiin myös useita tarinoita siitä, miten ulkosalla alkoholia nauttivat miehet ahdistelevat nuoria naisia.

Minna Mänttäri

Puhetta johtivat Lappeenrannan kaupungin asukasyhteyshenkilö Pia Pulliainen sekä punatukkainen Anne-Maija Laukas, joka on Lauritsalan alueraadin puheenjohtaja ja Lauritsala-seuran puheenjohtaja.
Puhetta johtivat Lappeenrannan kaupungin asukasyhteyshenkilö Pia Pulliainen sekä punatukkainen Anne-Maija Laukas, joka on Lauritsalan alueraadin puheenjohtaja ja Lauritsala-seuran puheenjohtaja.

Mopojen äänistä riitti paljon puhetta. Muutama lauritsalalainen mainitsi, että ihmisiä on muuttanut pois öisen metelin vuoksi.

14-vuotias Juuso Lautiainen sanoi, että nuorison hilluminen Lauritsalan liikekeskuksessa alkoi vasta sen jälkeen, kun kesälaiturilta piti siirtyä pois.

Hätistely poistossa kummastutti

Lauritsalan asukkaat toivoivat alueelle lisää poliiseja ja valvontaa, mutta myös poliisin ylireagoinnista keskusteltiin.

Jani Varpoila ja Susanna Häkkinen sanoivat, että Lauritsalan kärjistyneessä tilanteessa poliisi häätää puistosta myös ihmisiä, jotka eivät aiheuta häiriötä eivätkä kanna mukanaan alkoholia.

Minna Mänttäri

Vanhempi rikoskonstaapeli Joni Mukala joutui vastaamaan tiukkoihin kysymyksiin.
Vanhempi rikoskonstaapeli Joni Mukala joutui vastaamaan tiukkoihin kysymyksiin.

Varpola kysyi asiasta suoraan poliisilta.

— Mikä on syy siihen, että minut ajetaan pois siitä, vaikka en aiheuta järjestyshäiriötä?

— Poliisi poistaa ihmisen paikalta, jos he katsovat, että siinä aiheutuu järjestyshäiriötä. Tarkempaa vastausta en pysty antamaan, koska en tunne olosuhteita, vastasi vanhempi rikoskonstaapeli Joni Mukala.

Minna Mänttäri

Punaiseen huiviin pukeutunut Jani Varpoila kysyi poliisilta, miksi puistosta poistetaan myös ihmisiä, jotka eivät aiheuta häiriötä.
Punaiseen huiviin pukeutunut Jani Varpoila kysyi poliisilta, miksi puistosta poistetaan myös ihmisiä, jotka eivät aiheuta häiriötä.

Vanhempien vastuuta ja valvontaa

Nuorten käytöksen osalta puhe palasi aina vanhempien kasvatusvastuuseen. Esiin nousi myös ajatus, että poliisi voisi antaa koulussa liikennekasvatusta nimenomaan Lauritsalaan liittyvistä konkreettisista kysymyksistä.

Pia Pullianen listasi tapaamisen päätteeksi konkreettisia asioita, joita viedään eteenpäin. Kansanedustajia on tarkoitus lobata poliisin resurssien parantamiseksi ja Lappeenrannan kaupungin turvallisuuspäällikölle viedään toive uusista valvontakameroista. Ensi kesäksi pyritään miettimään nuorille paikkaa, jossa kokoontua, ja alue, jossa mopon kumeja voi kuluttaa sielunsa kyllyydestä.

Tulevaisuudessa Lauritsalassa on myös tarkoitus pitää säännöllisesti kyläiltoja, joissa voidaan keskustella epäkohdista.

— Kun me keskustelemme näin ja tulemme tutuiksi, yhteisöllisyys kasvaa ja kantaa meidät näiden asioiden yli, Pulliainen pohti toiveikkaasti.