Tennistä ei Lappeenrannan rantaraitin kentällä enää pelata, mutta katsomon se saattaa saada – Pumppuhuoneen kenttäsuunnitelmiin kuuluu liikuntaa, teatteria ja kenties koiriakin

Rakuunamäen Pumppuhuone -yhdistys on joutunut koronarajoitusten takia perumaan monta tapahtumaa.

Kai Skyttä

Pumppuhuoneen vieressä olevaa vanha varuskunnan tenniskenttää on kysytty muun muassa padel- ja tenniskentäksi, mutta sellaiseksi sitä ei remontoida. Rakuunamäen Pumppuhuone -yhdistys ottaa mielellään vastaan ideoita kentän käyttötavoista. - Kaikki mikä edistää ihmisten ympärivuotista liikkumista on meidän mieleemme, ja sellaista haluamme edistää, Pumppuhuone-aktiivi Jussi Sirkiä sanoo.
Pumppuhuoneen vieressä olevaa vanha varuskunnan tenniskenttää on kysytty muun muassa padel- ja tenniskentäksi, mutta sellaiseksi sitä ei remontoida. Rakuunamäen Pumppuhuone -yhdistys ottaa mielellään vastaan ideoita kentän käyttötavoista. - Kaikki mikä edistää ihmisten ympärivuotista liikkumista on meidän mieleemme, ja sellaista haluamme edistää, Pumppuhuone-aktiivi Jussi Sirkiä sanoo.

Rantaraitin varrella sijaitsevasta vanhasta varuskunnan tenniskentästä on tullut monelle koiranulkoiluttajalle epävirallinen koirapuisto. Aidatun kentän tulevaisuudelle on kuitenkin toisenlaisia suunnitelmia, joihin koiratkin tosin mahtuvat.

Tenniskenttä kuuluu sen viereiselle Pumppuhuoneelle, jonka toiminta on talon kunnostaneen Rakuunamäen Pumppuhuone -yhdistyksen harteilla. Yhdistyksen puuhamiehiin kuuluva Jussi Sirkiä kertoo, että tenniskentän kunnostus on tehtävälistalla, mutta tähän asti tarmo ja rahat ovat kuluneet Pumppuhuoneen valmiiksi laittamiseen.

– Kenttä on herättänyt kiinnostusta, ja sitä on kysytty niin tenniskentäksi, padeliin kuin sählykentäksikin, Sirkiä sanoo.

Kai Skyttä

Ulkokuntosalia Pumppuhuoneen tenniskentälle ei kannata rakentaa, koska sellainen löytyy parinsadan metrin päästä Korkkitehtaan rannasta.
Ulkokuntosalia Pumppuhuoneen tenniskentälle ei kannata rakentaa, koska sellainen löytyy parinsadan metrin päästä Korkkitehtaan rannasta.

Tennis ja padel ovat Sirkiän mielestä hyviä liikuntamuotoja, mutta yhdistys haluaisi kentän olevan käytettävissä mahdollisimman isolle määrälle ihmisiä.

– Tennistä ja padelia pelaa korkeintaan neljä ihmistä kerrallaan, ja meidän toiveemme olisi, että varsin hyvällä paikalla oleva kenttä palvelisi mahdollisimman monia, Sirkiä sanoo.

Ulkokuntosalia siihen on Sirkiän mielestä turha havitella, koska sellaiset löytyvät parinsadan metrin päästä Korkkitehtaan rannasta ja hieman kauempaa Huhtiniemen kuntorappusten luota saman rantaraitin varrelta.

– Olin itse aikoinani Korkkitehtaan rannan ulkokuntosalia puuhaamassa, ja olisi pitänyt tuolloin olla hereillä, mutta se on nyt siellä.

Helena Korpela

Pumppuhuone on nyt saatu valmiiksi, ja tenniskentän kunnostus voi jossain vaiheessa alkaa. Juhani Sirkiä arkistokuvassa vielä sisätilojen remonttivaiheessa.
Pumppuhuone on nyt saatu valmiiksi, ja tenniskentän kunnostus voi jossain vaiheessa alkaa. Juhani Sirkiä arkistokuvassa vielä sisätilojen remonttivaiheessa.

Kesäteatteria tai ryhmäliikuntaa tekonurmella?

Ensi kesänä, jos koronarajoitukset vain sallivat, Pumppuhuoneen tenniskentällä esitetään kenties kesäteatteria. Katsomo löytyisi kentän viereisestä rinteestä.

– Siihen oli tarjolla kesäteatterinäytelmä jo viime kesänä, mutta esityksen järjestäjä ei halunnut riskeerata koronan vuoksi.

Kenttä voisi toimia paitsi näyttämönä myös ryhmäliikuntatilana, ja sellaiseksi sitä on jo kysyttykin. Korona ratkaisee myös sen käyttötavan ensi kesänä.

– Näkisimme kentällä mielellään bocciaa, äijäjoogia, jumppaa ja muuta ohjattua liikuntaa. Niille on varmasti kysyntää, ja ne toisivat rantaraitille uudenlaista säpinää. Eikä meillä ole siihenkään mitään vastaan, että kentällä olisi koiranäyttelyitä ja -näytöksiä.

Yhdistys on jonkin verran siistinyt kentän ympäristöä muun muassa kaatamalla aitaverkon päältä haapoja ja haravoimalla rinteen puista varisseita lehtiä.

– Muistan, että lehdet olivat ongelma jo aikoinaan tenniskentälläkin, koska ne tekivät pinnasta varsin liukkaan.

Kai Skyttä

Pumppuhuone on kunnostettu talkoovoimin ja lahjoitusrahoin.
Pumppuhuone on kunnostettu talkoovoimin ja lahjoitusrahoin.

Kymmenkunta suunniteltua tapahtumaa on pitänyt perua

Pumppuhuone joutui viime helmikuussa perumaan laskiaistapahtumansa, tosin ei koronan vuoksi, vaan viime talven olemattoman lumitilanteen takia. Tänä vuonna lunta saattaa pulkkamäkeä varten helmikuun puolivälissä löytyäkin, mutta koronan vuoksi tapahtumaa ei voi eikä uskalla järjestää.

– Meidän tapahtumiin osallistuu 400–600 ihmistä, eikä sellaista ihmismäärää voi missään tapauksessa houkutella kokoontumaan yhteen, mutta teemme sen heti, kun siihen on virallisesti lupa, Sirkiä sanoo

Yhdistyksellä olisi jääkelkkakin valmiina, mutta sitä ei ole uskallettu asentaa jäätilanteen vuoksi paikoilleen.

– Viime syyskaudellä Pumppuhuoneella oli 2–3 tilaisuutta viikossa, ja ihmiset noudatttivat varsin hyvin THL:n määräyksiä. Tammi–helmikuun osalta olemme pitäneet matalaa profiilia, mutta maaliskuussa on jo jonkun verrankin kysyntää perhejuhlille vaikkakin varauksella ja määräyksiä kuunnellen.