Tilaajalle

Kuntoutujat viihtyvät Opintien työpajalla niin hyvin, että poikkeavat sinne kahvittelemaan vapaapäivinäänkin – Via Dian työpaja huoltaa ihmisiä ja koneita Lappeenrannassa

Lappeenrantalaiset eivät vielä oikein tunne puolitoista vuotta toiminutta palvelua. Työpajan porukka tekee tilaustyönä vaikka saunanlauteet tai roskakatoksen.

Mika Strandén

Puolitoista vuotta sitten käynnistynyt Via Dian kuntouttava työtoiminta on löytänyt oman tapansa toimia. Sekä ohjaajat, kuntoutettavat että yhdistyksen aktiivit tapaavat toisiaan työssä ja tauolla. Kuvassa Via Dian Lappeenrannan yhdistyksen toiminnanjohtaja Leea Virtanen (vasemmalla), Toivo Makarov, työpajaohjaaja Toni Hulkkonen sekä kuntoutuksensa loppusuoralle ehtinyt Joonas Inkinen.
Puolitoista vuotta sitten käynnistynyt Via Dian kuntouttava työtoiminta on löytänyt oman tapansa toimia. Sekä ohjaajat, kuntoutettavat että yhdistyksen aktiivit tapaavat toisiaan työssä ja tauolla. Kuvassa Via Dian Lappeenrannan yhdistyksen toiminnanjohtaja Leea Virtanen (vasemmalla), Toivo Makarov, työpajaohjaaja Toni Hulkkonen sekä kuntoutuksensa loppusuoralle ehtinyt Joonas Inkinen.

Täällä ei jätetä mitään rempalleen. Tila on silmiinpistävän siisti sekä puuverstaan että autohallin puolella.

Luetuimmat

Uusimmat uutiset