Kimmo Ruokoniemi valittiin vuoden lauritsalalaiseksi

Lappeenrannan kaupunginvaltuutettu Kimmo Ruokoniemi (sd.) on toiminut aktiivisesti Lauritsalan hyväksi, Lauritsala-seura perusteli valintaansa.

Lauritsala-seura

Lauritsala-seura valitsi Kimmo Ruokoniemen vuoden lauritsalalaiseksi. Perusteluiden mukaan Ruokoniemi on toiminut erittäin aktiivisesti Lauritsalan hyväksi esimerkiksi osallistumalla talkoisiin ja yhdistysten toimintaan.
Lauritsala-seura valitsi Kimmo Ruokoniemen vuoden lauritsalalaiseksi. Perusteluiden mukaan Ruokoniemi on toiminut erittäin aktiivisesti Lauritsalan hyväksi esimerkiksi osallistumalla talkoisiin ja yhdistysten toimintaan.

Lauritsala-seura on valinnut Kimmo Ruokoniemen vuoden lauritsalalaiseksi. Perusteluiden mukaan Ruokoniemi on toiminut aktiivisesti Lauritsalan hyväksi.

Hän esimerkiksi teki aloitteen Pikkalan lähteen ja Luukkaan torin Kolme alasinta -suihkulähteen kunnostustöiden aloittamisessa. Suihkulähde otettiin uudestaan käyttöön viime syksynä ja Pikkalan lähde kunnostettiin tänä kesänä.

Ruokoniemi on myös Lappeenrannan kaupunginvaltuutettu SDP:n valtuustoryhmässä.

Vuoden lauritsalalainen valittiin nyt kahdeksannen kerran. Valinnan tekee Lauritsala-seuran johtokunta. Valinta julkistettiin lauantaina Lauritsala-seuran 60-vuotisjuhlassa.