Lappeenrannan korkeakoulut ovat tyytyväisiä hallituksen ehdotukseen aloituspaikkojen lisäämisestä – Lopullisia osuuksia odotetaan vielä
Hallitus tavoittelee 4 800 aloituspaikan lisäämistä korkeakouluihin.
Hallitus julkisti tiistaina lisäbudjetin, jossa korkeakoulujen aloituspaikkojen kertaluonteiseen lisäykseen ehdotetaan yhteensä 124 miljoonaa euroa. Summalla tavoitellaan 4 800 aloituspaikan lisäämistä.
LUT-yliopiston rehtori Juha-Matti Saksan mukaan ehdotukseen pitää olla koulutuksen näkökulmasta tyytyväinen. Saksa sanoo ymmärtävänsä, ettei lisärahaa ole paljoa jaossa nykytilanteessa.
– Toivon, että lähiviikkojen aikana selviää tarkemmin, mitä luvut käytännössä tarkoittavat: monelleko vuodelle paikat jakautuvat ja mikä on lopullinen hinta, Saksa sanoo.
Saksan mukaan LUT edustaa kolmea prosenttia Suomen yliopistosektorista. Hän laskee, että jos lisättävät aloituspaikat jakautuisivat yliopistoissa kahdelle vuodelle, tarkoittaisi se alle sadan opiskelijan vuosittaista lisäystä LUTissa.
– Se ei siis meidän osaltamme olisi hirveästi, mutta kansallisesti katsottuna luku on toki huomattavan paljon suurempi, Saksa toteaa.
LAB odottaa omaa osuuttaan
LAB-ammattikorkeakoulun rehtori Turo Kilpeläinen sanoo, että oppilaitoksessa ollaan sinänsä tyytyväisiä hallituksen ehdotukseen.
– Mutta LABin osuutta ei vielä tiedetä, joten on vaikea kommentoida, olemmeko siihen tyytyväisiä, Kilpeläinen sanoo.
Kilpeläisen mielestä ehdotus on luottamuksenosoitus sille, mitä korkeakoulutus merkitsee yksilölle ja yhteiskunnalle.
Kilpeläinen pohtii, jaetaanko aloituspaikat ympäri Suomea vai kohdistuvatko ne muutamaan kasvukeskukseen, erityisesti pääkaupunkiseudulle.
– Se varmaan selviää tässä viikon parin aikana. Katsotaan, mikä meidän tilanteemme on sitten.