Imatran Ukonniemen taimitarha lähti ja jätti taakseen 11 hehtaarin kysymysmerkin — Viimeinen koiraharrastajien käytössä oleva kasvihuone pannaan maan tasalle keväällä, jolloin ideoidaan alueen tulevaisuutta

Ukonniemen taimitarha jätti tilalleen ison alueen tyhjää. Keväällä Imatran kaupunki kilpailuttaa ideoita alueen tulevaisuudesta.

Jasmin Ojalainen

Nuoskalumi aloitti Saksanpaimenkoiraliiton Imatran yhdistyksen harjoitushallina toimineen kasvihuoneen purkutyöt. Yhdistys jatkaa töitä keväällä.
Nuoskalumi aloitti Saksanpaimenkoiraliiton Imatran yhdistyksen harjoitushallina toimineen kasvihuoneen purkutyöt. Yhdistys jatkaa töitä keväällä.

Taimitarhan toiminta Imatran Ukonniemessä päättyi virallisesti vuoden vaihtumiseen. Vuokrasopimuksen umpeenjuoksu oli viimeinen muodollisuus, sillä syksyn aikana taimitarhalla ei ole tapahtunut enää mitään, kertoo Taimi-Tapion markkinointipäällikkö Matti Katajisto. Viimeisimmät seitsemästä kasvihuoneesta katosivat maisemasta jo kesän aikana.

Kommentoi artikkelia

Jos haluat kommentoida nimettömänä, voit tehdä sen seuraavasti:
Kirjoita nimimerkkisi Nimi-kenttään, valitse Kommentoin mieluummin vieraana -kenttä ja lisää sähköpostiosoitteesi sähköpostikenttään. Sähköpostiosoite ei näy kommentoinnin yhteydessä. Voit myös kommentoida rekisteröityneenä luomalla tilin Disqus-palveluun tai kirjautumalla kommentointiin esimerkiksi Facebookin tai Twitterin avulla.

Lue kommentointiohjeet