Pesä Ysien Marianne Roihan huima alkukausi huomioitiin valinnalla pesäpallon Itä—Länteen

| Pesä Ysien ottelu näkyy sunnuntaina suorana lähetyksenä Etelä-Saimaan sivuilla.

Mika Strandén

Pesä Ysien Marianne Roiha pelaa jo seitsemättä kauttaan naisten Superpesiksessä.
Pesä Ysien Marianne Roiha pelaa jo seitsemättä kauttaan naisten Superpesiksessä.

Pesä Yseillä on sunnuntaina tilaisuus napata kauden neljäs voitto naisten Superpesiksessä. Lappeenrantalaisjoukkue matkustaa Mynämäelle, jossa kotijoukkue Vesan voittotili on yhä avaamatta.

Ottelu jatkaa Etelä-Saimaan suorien urheilulähetysten sarjaa ja on tilaajien katsottavissa lehden verkkosivuilla.

Pesä Ysien alkukauden ykköstähti on ollut kapteeni Marianne Roiha, joka valittiin perjantaina naisten Itä—Länteen toisen kerran urallaan. Juniorina hän pelasi myös kahdesti B-tyttöjen Itä—Lännessä.

Parhaillaan Roiha on Superpesiksen kärkilyöntitilastossa toisena 52 kärkilyönnillään, jotka hän on kerännyt 62 prosentin teholla.

Idän joukkueeseen valittiin myös vasta 16-vuotias Manse PP:n Anna Ala-Kauhaluoma, jonka lisäksi naisten arvo-ottelun ensikertalaisia Idässä ovat Siri Eskola, Ida Lähde, Jutta Myllyniemi ja Emmi Särkioja.

Lännen tulokkaat ovat Kaisaleena Rautakorpi ja jo 11. superpesiskauttaan Porissa pelaava Milla Jakonen.

Kirittärien Emma Körkkö tuo Idälle seitsemän Itä—Lännen kokemuksen ja Lapuan Emmi Viitala Lännelle peräti yhdeksän.

Vuoden pesäpalloilijaksi urallaan valituista mukana ovat Körkön (2016) ja Viitalan (2012) lisäksi Lännen Susanne Ojaniemi (2017) ja Idän Virpi Hukka (2018).

Pesä Yseistä B-tyttöjen Itä—Länteen valittiin Noora Pasi, joka on Haminan Palloilijoiden kasvatti.

Pesäpallon Itä—Länsi -tapahtumaviikonloppu järjestetään tänä vuonna Seinäjoella 5.—7. heinäkuuta.

Naisten Itä-Länsi

Idän joukkue:

Pelaajat: Anna Ala-Kauhaluoma (Manse PP), Siri Eskola (Kirittäret), Virpi Hukka (Kirittäret), Ella Korpela (Kirittäret), Emma Körkkö (Kirittäret), Ida Lähde (Manse PP), Mari Mantsinen (Kirittäret), Jutta Myllyniemi (Kempele), Eeva Mäki-Maukola (Kirittäret), Henna Peltokangas (Manse PP), Marianne Roiha (Pesä Ysit), Senni Sallinen (Manse PP), Emmi Särkioja (Kempele)

Pelinjohtaja Jussi Viljanen (Kirittäret), 2. pelinjohtaja Petri Kaijansinkko (Kirittäret), joukkueenjohtaja Terhi Mets (Oulu)

Lännen joukkue:

Pelaajat: Emilia Itävalo (Pesäkarhut), Milla Jakonen (Pesäkarhut), Jenna Kammi-Rahnasto (Lapua), Laura Kerola (Seinäjoki), Essi Kylli (Lapua), Iina Lehtinen (Lapua), Janette Lepistö (Lapua), Milla Lindström (Pesäkarhut), Susanne Ojaniemi (Pesäkarhut), Susanna Puisto (Pesäkarhut), Kaisaleena Rautakorpi (Lapua), Miia Tervonen (Rauma), Emmi Viitala (Lapua)

Pelinjohtaja Tomi Niskanen (Lapua), 2. pelinjohtaja Seppo Arbelius (Pesäkarhut), joukkueenjohtaja Saija-Maria Saari (Seinäjoki)