Simo Lipsanen ja tukku muita LUM:n urheilijoita komennukselle Tukholmaan, kaksoset Senni ja Kalle Salminen ensi kertaa Ruotsi-otteluun

Minna Mänttäri

LUM:n Simo Lipsanen (kesk.) voitti kolmiloikan SM-kultaa kotikentällään Lappeenrannan Kimpisellä elokuun alussa. Hänen valmentajansa on Petri Ruotsalainen (oik.).
LUM:n Simo Lipsanen (kesk.) voitti kolmiloikan SM-kultaa kotikentällään Lappeenrannan Kimpisellä elokuun alussa. Hänen valmentajansa on Petri Ruotsalainen (oik.).

Etelä-Karjalasta nähdään vahva edustus yleisurheilun perinteisessä Suomi—Ruotsi-maaottelussa Tukholmassa viikonloppuna.

Lappeenrannan Urheilu-Miehistä mukaan valittiin Simo Lipsanen (3-loikka), Arttu Tyystjärvi (3-loikka), Elisa Neuvonen (5000 m kävely), Kristiina Halonen (4x400 m ja 400 m aj.) ja Moona Korkealaakso (5000 m), joka kilpailee ensi kertaa naisten Ruotsi-ottelussa.

Korkealaakso juoksee lauantaina nuorten maaottelussa 1500 metriä, mutta hänen tilalleen sunnuntain nuorten 3000 metrille nousee seurakaveri Emma Hietaranta.

Ensiesiintymisensä maaottelussa tekee myös Halonen, joka lohkaisi sunnuntaina Espoossa 400 metrin aitajuoksun ennätyksestään kerralla liki kaksi sekuntia ja alitti minuutin rajan tuloksellaan 59,04.

Niin ikään ensimmäistä kertaa Ruotsi-ottelussa kilpailevat Imatran Urheilijoiden kolmiloikkaaja Senni Salminen ja hänen Joensuun Katajaa edustava ja pituuskilpailuun valittu kaksosveljensä Kalle Salminen.

Molemmat Karhumäen kentän kasvatit tekivät sunnuntaina ennätyksensä. Senni Salmisen loikki 13,85 metriä, joka nosti hänet kolmiloikan Suomen kaikkien aikojen listalla neljänneksi Heli Koivula-Krügerin, Kristiina Mäkelän ja Natalia Kilpeläisen kantaan.

Kalle Salminen venytti pituudessa tuloksen 778 ja vahvisti sillä asemaansa kauden tilastokolmosena Kristian Pullin (805A) ja Roni Ollikaisen (804) takana.

Toni Degerlund

Senni ja Kalle Salminen Imatran Karhumäen kentällä arkistokuvassa 29. toukokuuta vuonna 2012.

LUM:n Alisa Vainio on 10 000 metrillä kauden tilastokolmonen ja Kalevan kisojen hopeamitalisti, mutta hän ei ole mukana Suomen maajoukkueessa Tukholmassa.

Vainio keskittyy jalan hermotusongelmien kuntouttamiseen ja siten siihen, että hän olisi parhaassa mahdollisessa iskussa kauden päätapahtumassa Dohan MM-kilpailujen maratonilla perjantaina keskiyöllä 27. syyskuuta.

Vainion tavoin Dohaan tähtäävä LUM:n kilpakävelijä Aku Partanen ei kilpaile Tukholmassa. Sivuun jää myös kolmiloikan moninkertainen Suomen mestari Kristiina Mäkelä.

— Meillä on vahvat maajoukkueet, vaikka joitakin poisjääntejä on. Poisjäännit liittyvät pääosin urheilijoiden terveystilanteeseen, valmennusjohtaja Kari Niemi-Nikkola sanoo Suomen Urheiluliiton tiedotteessa.

Viime vuonna Tampereella Suomi voitti miesten maaottelun ja Ruotsi naisten maaottelun.

Maajoukkueet Ruotsi-otteluun

Miehet:                                                    

100 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö, Riku Illukka Vantaan Salamat, Konsta Alatupa Kokkolan Työväen Urheilijat.

200 m: Roope Saarinen Esbo IF, Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna, Tuukka Huuskola Esbo IF.

400 m: Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna, Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö, Erik Back HIFK.

800 m: Markus Teijula Naantalin Löyly, Ville Lampinen Kenttäurheilijat-58, Joonas Rinne Saarijärven Pullistus.

1500 m: Joonas Rinne Saarijärven Pullistus, Martti Siikaluoma Lahden Ahkera, Tuomo Salonen Espoon Tapiot.

5000 m: Martti Siikaluoma Lahden Ahkera, Hannu Granberg Lahden Ahkera, Miika Tenhunen Nivalan Urheilijat.

10000 m: Eero Saleva Helsingin Kisa-Veikot, Aki Nummela Helsingin Kisa-Veikot, Antti Ihamäki Alajärven Ankkurit.

110 m aj: Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat, Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Valtteri Kalliokulju Liedon Parma.

400m aj: Oskari Mörö Esbo IF, Joni Vainio-Kaila Laitilan Jyske, Tuomas Lehtonen Liedon Parma.

3000m ej: Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot, Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat, Miika Tenhunen Nivalan Urheilijat.

Korkeus: Arttu Mattila Äänekosken Urheilijat, Samuli Eriksson Salon Vilpas, Mika Hietaniemi Espoon Tapiot.

Seiväs: Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat, Tommi Holttinen Someron Esa, Mikko Paavola Alajärven Ankkurit.

Pituus: Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot, Kristian Pulli Kaipolan Vire, Kalle Salminen Joensuun Kataja.

3-loikka: Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat -68, Arttu Tyystjärvi Lappeenrannan Urheilu-Miehet.

Kuula: Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku, Tomas Söderlund IF Raseborg, Nico Oksanen Loimaan Voima.

Kiekko: Oskari Perälampi Espoon Tapiot, Juha Lahdenranta Porin Yleisurheilu, Ville Kivioja Nokian Urheilijat.

Moukari: Aaron Kangas Kankaanpään Seudun Leisku, Henri Liipola Someron Esa, Aleksi Jaakkola Vehmaisten Urheilijat.

Keihäs: Oliver Helander IF Raseborg, Lassi Etelätalo Joensuun Kataja, Toni Kuusela Kuortaneen Kunto.

4×100 m: Konsta Alatupa Kokkolan Työväen Urheilijat, Samuel Purola Oulun Pyrintö, Roope Saarinen Esbo IF, Tuukka Huuskola Esbo IF, Willem Kajander Borgå Akilles, Riku Illukka Vantaan Salamat.

4×400 m: Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna, Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö, Erik Back HIFK, Ville Lampinen Kenttäurheilijat-58.

Naiset:                                                     

100 m: Lotta Kemppinen HIFK, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Nooralotta Neziri Jyväskylän Kenttäurheilijat.

200 m: Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat, Lotta Kemppinen HIFK, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat.

400 m: Amira Chokairy Helsingin Kisa-Veikot, Jeanine Nygård IF Drott, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu.

800 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles, Nathalie Blomqvist IK Falken, Viola Westling Turun Urheiluliitto.

1500 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles, Nathalie Blomqvist IK Falken, Reetta Joronen Savonlinnan Riento.

5000 m: Camilla Richardsson Vasa IS, Moona Korkealaakso Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Katarina Skräddar Helsingin Jyry.

10000 m: Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi, Katarina Skräddar Helsingin Jyry, Laura Manninen Kenttäurheilijat -58.

100 m aj: Annimari Korte HIFK, Nooralotta Neziri Jyväskylän Kenttäurheilijat, Reetta Hurske Tampereen Pyrintö.

400 m aj: Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Kristiina Halonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Nea Mattila HIFK.

3000 m ej: Camilla Richardsson Vasa IS, Janica Rauma Forssan Salama, Sofie Lövdahl Vasa IS.

Korkeus: Heta Tuuri Lahden Ahkera, Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot, Miia Sillman Tampereen Pyrintö.

Seiväs: Wilma Murto Salon Vilpas, Laura Ollikainen Varkauden Kenttä-Veikot, Saga Andersson Esbo IF.

Pituus: Taika Koilahti Turun Weikot, Anne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat- 58, Sini Sanaslahti Kaipolan Vire.

3-loikka: Kira Kytölä Esbo IF, Senni Salminen Imatran Urheilijat, Emma Pullola Vaasan Vasama.

Kuula: Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire, Eveliina Rouvali Kuopion Reipas, Suvi Helin Tampereen Pyrintö

Kiekko: Lotta-Kaisa Eliander Turun Urheiluliitto, Salla Sipponen Keuruun Kisailijat, Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto.

Moukari: Krista Tervo Karhulan Katajaiset, Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu, Inga Linna Riihimäen Kisko.

Keihäs: Heidi Nokelainen Joensuun Kataja, Jenni Kangas Seinäjoen Seudun Urheilijat, Jatta-Mari Jääskeläinen Turun Urheiluliitto.

4x100m: Lotta Kemppinen HIFK, Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat, Johanna Kylmänen Raision Kuula, Jandeh Jallow Oulun Pyrintö.

4x400m: Amira Chokairy Helsingin Kisa-Veikot, Jeanine Nygård IF Drott, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Ida Ravaska Veitsiluodon Kisaveikot, Kristiina Halonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Nea Mattila HIFK.

Kilpakävely:

Miehet, 10 000 m kävely: Aleksi Ojala Urjalan Urheilijat, Jaakko Määttänen Espoon Tapiot, Joni Hava Espoon Tapiot.

Naiset, 5000 m kävely: Elisa Neuvonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Enni Nurmi Espoon Tapiot, Hele Haapaniemi Espoon Tapiot.