Teemu Turunen siirtyy Catzista kasvattajaseuransa Lappeenrannan NMKY:n päävalmentajaksi

Kai Skyttä

Teemu Turunen jakoi pelaajana palloa pelintekijän tontilla. Catzin pitkäaikainen päävalmentaja Mika Haakana on sittemmin luonnehtinut Turusen koripalloälykkyyden olevan korkea valmentajankin roolissa. Arkistokuva.
Teemu Turunen jakoi pelaajana palloa pelintekijän tontilla. Catzin pitkäaikainen päävalmentaja Mika Haakana on sittemmin luonnehtinut Turusen koripalloälykkyyden olevan korkea valmentajankin roolissa. Arkistokuva.

Teemu Turunen on koripalloseura Lappeenrannan NMKY:n miesten edustusjoukkueen uusi päävalmentaja. Hän seuraa uudessa tehtävässään Jukka Reposta, jonka johdolla Namika oli etenemässä tänä keväänä 1. divisioona B:n pudotuspeleihin.

Turunen, 26, valmensi päättyneellä kaudella Catz Lappeenrannan naisten 1. divisioonajoukkuetta ja saman seuran alle 16-vuotiaita.

Turunen on Namikan oma kasvatti. Pelaajana hänet nähtiin kotiseurassaan muun muassa Korisliigassa, 1. divisioona A:ssa ja B:ssä sekä A-juniorien SM-sarjassa.

– Namikalla nyt yksi kausi takana 1B-divisioonassa, joten lähdetään jatkamaan kehittymistä. Näyttäisi. että suurilta osin viime kauden runko jatkaa, joten aika urheilullinen ryhmä saadaan kasaan, Turunen toteaa Namikan tiedotteessa.

Namikan puheenjohtaja Panu Riikonen kertoo tiedotteessa pitävänsä hienona, että Lappeenrannassa kasvaa valmentajia vaativampiinkin tehtäviin.

– Mielellämme tarjoamme Teemulle mahdollisuuden kehittyä seuran mukana.

Teemu Turusen isä Mika Turunen valmensi Namikaa pitkään. Hänen valmennuskaudellaan Namika muun muassa nousi Korisliigaan ja voitti kaksi miesten Suomen mestaruutta (2005 ja 2006) sekä kolmesti Suomen cupin (2005, 2006, 2007).

Luetuimmat